About PBA         Casemaker         Pennsylvania Bar Institute         Pennsylvania Bar Foundation         Calendar Calendar                
For Lawyers                          For the Public                          Events & Education                          News & Publications                          Get Involved
Pennsylvania Bar Association Names Appointees to House of Delegates

HARRISBURG (Oct. 8, 2008) - More than 80 Pennsylvania lawyers were recently appointed or reappointed as voting delegates to the Pennsylvania Bar Association's House of Delegates.

The House of Delegates, created in 1966, sets the policy of the association. Delegates are chosen to represent PBA members within one of the 12 membership zones established by the association. Zone boundaries are set by county lines and most zones, with the exception of Allegheny and Philadelphia counties, are made up of multiple counties.

Zone 1 (Philadelphia)

  • Danielle Banks of Stradley Ronon Stevens & Young L.L.P., appointed to a three-year term
  • Lucretia C. Clemons of Ballard Spahr Andrews & Ingersoll L.L.P., appointed to a three-year term
  • Jane L. Dalton of Duane Morris L.L.P., reappointed to a three-year term
  • Harold Datz of Seidel Weitz Garfinkle & Datz L.L.C., reappointed to a three-year term
  • Regina Foley of Raynes McCarty, reappointed to a three-year term
  • Rep. Michael F. Gerber, Pennsylvania House of Representatives, reappointed to a three-year term
  • Richard R. Harris Jr. of Obermayer Rebmann Maxwell & Hippel L.L.P., appointed to a three-year term
  • Judge Marlene F. Lachman, Philadelphia Court of Common Pleas, reappointed to a three-year term
  • Sayde J. Ladov of Abrahams, Lowenstein & Bushman P.C., reappointed to a three-year term
  • Judge Ann E. Lazarus, Philadelphia Court of Common Pleas, reappointed to a three-year term
  • Henri P. Marcial of Henry P. Marcial & Associates, reappointed to a three-year term
  • George E. Martin III of Martin, Banks, Pond, Lehocky & Wilson, reappointed to a three-year term
  • Suzanne S. Mayes of Cozen O'Connor, reappointed to a three-year term
  • Sunah Park of Thorp Reed & Armstrong L.L.P., reappointed to a three-year term
  • Abraham C. Reich of Fox Rothschild L.L.P., reappointed to a three-year term
  • Pedro J. Rivera of Wachovia Bank NA, reappointed to a three-year term
  • Richard S. Seidel of Seidel Weitz Garfinkle & Datz L.L.C. reappointed to a three-year term
  • Judge A. Michael Snyder of the Bureau of Workers Compensation, reappointed to a three-year term
  • Joseph A. Sullivan of Pepper Hamilton L.L.P., reappointed to a three-year term
  • Michael L. Temin of WolfBlock L.L.P., reappointed to a three-year term
  • James A. Wells of Haines and Associates, reappointed to a three-year term
  • Kathleen D. Wilkinson of Wilson Elser Moskowitz Edelman & Dicker L.L.P., reappointed to a three-year term
  • Thomas G. Wilkinson Jr. of Cozen O'Connor, reappointed to a three-year term

Zone 2 (Counties of Berks, Carbon, Lehigh, Northampton and Schuylkill)

  • Chester C. Corse Jr. of Williamson Friedberg & Jones L.L.C., Pottsville, reappointed to a three-year term
  • James B. Martin of the Lehigh County District Attorney's Office, Allentown, reappointed to a three-year term
  • Frederick R. Mogel of the Law Offices of Mogel Speidel Bobb & Kershner, Reading, reappointed to a three-year term
  • Joel M. Scheer of Fishbone & Scheer P.C., Easton, reappointed to a three-year term
  • Michael P. Shay of Shay Santee & Kelhart, Bethlehem, reappointed to a three-year term
  • Ronald W. Shipman, Easton, reappointed to a three-year term

Zone 3 (Counties of Cumberland, Dauphin, Franklin, Juniata, Lancaster, Lebanon, Perry and York)

  • Elizabeth Beckley of Beckley & Madden, Harrisburg, reappointed to a three-year term
  • Loreen M. Burkett of Keys & Burkett, Lebanon, reappointed to a three-year term
  • Lisa M. Coyne of Coyne & Coyne P.C., Camp Hill, reappointed to a three-year term
  • William S. Daniels of Humer & Daniels, Carlisle, reappointed to a three-year term
  • Caroline M. Hoffer of Barley Snyder L.L.C., Lancaster, reappointed to a three-year term
  • John J. McNally III of Thomas Thomas & Hafer L.L.P., Harrisburg, reappointed to a three-year term
  • Linda J. Olsen of Killian & Gephart L.L.P., Harrisburg, appointed to a three-year term
  • Tyrone A. Powell of McNees Wallace & Nurick L.L.C., Harrisburg, reappointed to a three-year term
  • Kathryn L. Simpson of Mette, Evans & Woodside P.C., Harrisburg, reappointed to a three-year term
  • Richard W. Stewart of Johnson, Duffie, Stewart & Weidner P.C., Lemoyne, reappointed to a three-year term
  • Leonard Tintner of Boswell, Tintner, Piccola & Alford, Harrisburg, reappointed to a three-year term
  • Elaine G. Ugolnik of Appel & Yost L.L.P., Lancaster, reappointed to a three-year term
  • Jacqueline M. Verney of the Law Offices of Jacqueline M. Verney, Carlisle, reappointed to a three-year term

Zone 5 (Counties of Bradford, Lackawanna, Luzerne, Monroe, Pike, Sullivan, Susquehanna, Wayne and Wyoming)

  • Patrick E. Dougherty of Dougherty, Leventhal & Price L.L.P., Kingston, reappointed to a three-year term
  • John J. Grady, Scranton, appointed to a three-year term
  • P. Timothy Kelly of Mattise & Kelly P.C., Scranton, reappointed to a three-year term
  • Jennifer Harlacher Sibum of the Law Office of Jennifer Harlacher Sibum, Stroudsburg, appointed to a three-year term
  • Jarrod J. Tranguch of The Slusser Law Firm, Hazleton, appointed to a two-year term
  • Charles J. Vogt, East Stroudsburg, reappointed to a three-year term

Zone 6 (Counties of Fayette, Greene, Washington and Westmoreland)

  • Michele S. Dawson of Johnson, Dawson & Associates, Washington, reappointed to a three-year term
  • Timothy J. Geary of Geary and Loperfito L.L.C., Vandergrift, reappointed to a three-year term
  • Mari Ann Hathaway of the Law Offices of Mari Ann Hathaway, Washington, reappointed to a three-year term
  • James E. Whelton Jr. of Tremba Jelley & Whelton L.L.C., Greensburg, reappointed to a three-year term

Zone 7 (Counties of Clarion, Crawford, Erie, Forest, Jefferson, McKean, Venango and Warren)

  • Stacy Sorokes Wallace of the Superior Court of Pennsylvania, Kane, appointed to a two-year term

Zone 8 (Counties of Bedford, Blair, Cambria, Fulton, Huntingdon, Indiana, Mifflin and Somerset)

  • Roger D. McGill Jr. of Smorto, Persico, Webb & McGill, Ebensburg, appointed to a three-year term
  • Thomas A. Swope III of Neugebauer, Swope & Swope P.C., Ebensburg, appointed to a three-year term
  • Scott A. Walker of Carolann A. Young & Associates, Somerset, appointed to a two-year term

Zone 9 (Counties of Bucks, Chester, Delaware and Montgomery)

  • Judge Mason Avrigian Sr. of Wisler Pearlstine L.L.P., Blue Bell, reappointed to a three-year term
  • Andrew B. Cantor of Wisler Pearlstine L.L.P., Blue Bell, reappointed to a three-year term
  • Jamie W. Goncharoff of Jamie W. Goncharoff Law Offices, West Chester, appointed to a three-year term
  • Elizabeth R. Howard of the Law Offices of Elizabeth R. Howard, Phoenixville, reappointed to a three-year term
  • Vincent B. Mancini of Vincent B. Mancini & Associates, Media, reappointed to a three-year term
  • Keith B. McLennan of Miller, Turetsky, Rule & McLennan P.C., Collegeville, reappointed to a three-year term
  • Carolyn R. Mirabile of Lynch & Mirabile, Norristown, reappointed to a three-year term
  • Richard A. Mitchell of Richard A. Mitchell, Esq. L.L.C., Media, reappointed to a three-year term
  • Robert F. Morris of Morris & Clemm P.C., Plymouth Meeting, reappointed to a three-year term
  • Kim D. Morton of Morton Family Law L.L.C., West Chester, reappointed to a three-year term
  • Judge James F. Proud, Delaware County Court of Common Pleas, Media, reappointed to a three-year term
  • Edward A. Skypala of Edward A. Skypala Law Offices, Pottstown, reappointed to a three-year term
  • Robert E. Slota Jr. of the Law Offices of Robert E. Slota, Bryn Mawr, reappointed to a three-year term
  • Eric B. Smith of High Swartz L.L.P., Norristown, reappointed to a three-year term
  • Judge Arthur R. Tilson, Montgomery County Court of Common Pleas, Norristown, reappointed to a three-year term
  • Gail M. Whitaker, Media, reappointed to a three-year term
  • Sen. Stewart J. Greenleaf Jr. of Elliott Greenleaf, Blue Bell, appointed to a three-year term

Zone 10 (Counties of Armstrong, Beaver, Butler, Lawrence and Mercer)

  • Cindy L. Calarie of Cindy L. Calarie, Attorney at Law, Kittanning, appointed to a three-year term
  • William J. Flannery of Balph, Nicolls, Mitsos, Flannery & Clark P.C., New Castle, appointed to a three-year term
  • Paul A. Steff of the Law Offices of Alfred L. Steff Jr., Beaver, reappointed to a three-year term

Zone 12 (Allegheny County)

  • Gary P. Alexander, New Kensington, appointed to a three-year term
  • Sen. Jay Costa Jr. of Grogan Graffam P.C., Pittsburgh, reappointed to a three-year term
  • Michael K. Feeney of Grogan Graffam P.C., Pittsburgh, appointed to a three-year term
  • Sara J. Flasher, Bureau of Hearings and Appeals, Pittsburgh, reappointed to a three-year term
  • William A. Goyette, Pittsburgh, reappointed to a three-year term
  • Danielle L. Hodnicki of Tucker Arensberg P.C., Pittsburgh, appointed to a three-year term
  • Michael J. Manzo of Buchanan Ingersoll & Rooney P.C., Pittsburgh, reappointed to a three-year term
  • Robert V. Racunas of Neighborhood Legal Services, Pittsburgh, reappointed to a three-year term
  • Bruce L. Wilder of Wilder & Mahood, Pittsburgh, appointed to a three-year term
  • Joanne Ross Wilder of Wilder & Mahood, Pittsburgh, reappointed to a three-year term
  • Chad A. Wissinger of Burns White & Hickton L.L.C., Pittsburgh, reappointed to a three-year term

Founded in 1895, the Pennsylvania Bar Association strives to promote justice, professional excellence and respect for the law; improve public understanding of the legal system; facilitate access to legal services; and serve the 29,000 lawyers who are members of the association.